Kam na výšlap?

26.09.2019

Lysá hora (1323 m n. m.)

Lysá hora je přezdívána královnou Moravskoslezských Beskyd.

Z Lysé hory se naskýtá neopakovatelný rozhled na hřebeny a údolí Beskyd, Jeseníků až po Západní a Vysoké Tatry. Na vrcholku Lysé hory je meteorologická stanice, televizní vysílač a  horská služba. Najdete zde Chatu pod Lysou, Bezručovu chatu a chatu Emil Zátopek – Maraton, kde se můžete po výšlapu občerstvit.

U Veličků

cestou na Lysou horu se zastavte v nejstarší hospodě v Beskydech. U Veličků se pivo točí bezmála 200 let. Hospůdka je “beskydskou” legendou. Říká se, že kdo nebyl U Veličků v Beskydech nebyl. Toto místo má své kouzlo, pro méně zdatné ideální cíl.

Smrk (1276 m n. m.)

Smrk je druhou nejvyšší horou beskyd a svým typickým tvarem dvouvrcholu je nezaměnitelnou dominantou, která je skutečnou výzvou pro každého turistu. Narozdíl od protější Lysé hory tady nepotkáte davy turistů, což je dáno jednak jeho druhou pozicí, beskydských výšek a také tím, že ne vrcholu ani na úbočích nenarazíte na žádnou chatu či hospodu.

Za výstup na Smrk sice nebudete odměněni teplou polévkou, ale krásný výhled z vrcholku Smrku za tu námahu stojí.

Ondřejník (964 m n. m.)

Ondřejník je samostatným horským masivem s několika vrcholy a mnoha lesními cestami, ze kterých je nádherný výhled do krajiny na všechny světové strany. Necelých 200 výškových metrů pod vrcholem Ondřejník, stojí na louce Roubenka Ondřejníček nabízející občerstvení, chata Ondřejník a kaple sv. Antoníka Poduánského. Ondřejník je vyhledávaným turistickým cílem pěších turistů, cyklistů i rodin s kočárky. Trasa není náročná a zvládnou ji i děti.